top of page
gradient background.jpg

Jablka s průkopnickým dotykem

Drony sbírají ovoce místo lidí?

V zemědělství se už neomezuje použití umělé inteligence a autonomních strojů jen na pole. Technologický pokrok v posledních letech umožnil vznik autonomních strojů využívajících umělou inteligenci k provádění úkolů, které dříve vyžadovaly lidskou práci. Jednou z nich je využití dronů ke sklizni ovoce. Právě tomu se věnuje Izraelský start-up Tevel Aerobotics Technologies, založen v roce 2017 Yanivem Maorem.

Mezi jejich klienty patří velcí producenti zemědělských produktů a potravinářské firmy.

Společnost získala financování ve výši přes 60 milionů dolarů od investorů jako Temasek, Vertex Ventures, Innovation Endeavors či Eyal Waldman.
Tyto drony jsou poháněné umělou inteligencí a algoritmy počítačového vidění pomalu nahrazují lidské sběrače. Představte si, že místo lidí visících v korunách stromů a sbírajících jednotlivá jablka, tam létají drony vybavené mechanickými pažemi. Neunaví se, dokáží pracovat non-stop a přesně určit, které kusy ovoce jsou zralé pro sklizeň. Toto není sci-fi, ale realita díky firmě Tevel.


Díky algoritmům dokáží nejen detekovat jednotlivé kusy ovoce, ale i vypočítat jejich velikost, stupeň zralosti a kvalitu.

Na základě těchto informací pak velmi jemně utrhnou vybrané ovoce a uloží ho do přepravních beden. Farmáři díky tomuto procesu získávají okamžitý přehled o množství a kvalitě sklizeného ovoce.


Nasazení této technologie může výrazně zvýšit efektivitu sklizně a snížit její náklady. Odpadá nutnost platit brigádníky, drony mohou pracovat nepřetržitě. Přináší to však i určitá rizika, jako je ztráta pracovních míst pro sezónní pracovníky. Bude potřeba zajistit rekvalifikaci těchto lidí a také je otázkou, jak rychle se farmáři dokáží přizpůsobit a přejít na nové technologie.


Robotizace a automatizace v zemědělství je trend, který bude nepochybně dále sílit. Přináší slibné příležitosti ke zvýšení efektivity a konkurenceschopnosti. Zároveň však vyvolává otázky ohledně dopadů na zaměstnanost a život lidí na venkově.Jak se tyto změny dotknou nás a našeho zemědělství v příštích letech?

Stojí před námi éra robotických farmářů?


Zajímá vás více o firmě Tavel?

106 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page