top of page
gradient background.jpg

Největší Turingův test historie

Ve světě, kde technologie umělé inteligence (AI) proniká do všech oblastí našeho života, se stává otázka, jak rozlišit mezi člověkem a strojem, stále více akutní.

Nejspíše jste už zaznamenali a možná i vyžkoušeli hru "Human or Not".

Věděli jste ale, že to byl jeden obří experiment?


Výzkumná agentura v oblasti umělé inteligence AI21 Labs, právě oznámila první výsledky svého projektu, který se stal největším Turingovým testem v historii.

Představte si, že vedete konverzaci a pak musíte uhodnout, zda jste si povídali s člověkem nebo s AI. Přesně takovou výzvu představil AI21 Labs více než dvěma milionům účastníků po celém světě v rámci svého projektu "Human or Not?".


Od jeho spuštění v polovině dubna bylo uskutečněno více než 15 milionů konverzací.


Jaké byly výsledky?

Podle prvotní analýzy bylo 68 % lidí schopno správně určit, zda mluví s člověkem nebo s AI. Zajímavé je, že lidé měli větší úspěšnost při identifikaci jiných lidí (73 %)

než při identifikaci botů (60 %).


Která země se ukázala jako nejlepší "detektiv"?

Francie, s úspěšností 71,3 %.

A naopak Indie se ukázala jako nejméně úspěšná, s úspěšností 63,5 %.Otázkou však zůstává: Jakým způsobem účastníci rozhodovali? Jaké strategie používali?


AI21 Labs identifikovalo několik z nich:

Chyby a slang: Lidé předpokládají, že boti nedělají pravopisné chyby ani nepoužívají slang. Když se objevily takovéto "chyby", účastníci často předpokládali, že mluví s člověkem.


Osobní otázky: Mnozí se domnívali, že boti nebudou schopni odpovídat na osobní otázky, jako je "Odkud jsi?" nebo "Jak se jmenuješ?". Ale boti dokázali tyto otázky zvládnout překvapivě dobře.


Aktuální události: Boti nemají informace o událostech, které se staly po určitém datu. Lidé toho využívali a pokoušeli se boty "nachytat" na aktuálních událostech.


Filosofické a emocionální otázky: Mnoho účastníků se pokoušelo zjistit, zda je bot schopen vést filosofickou nebo etickou diskusi, nebo vyjádřit lidské emoce. Avšak boti byli schopni obejít i tento aspekt konverzace.


Přílišná zdvořilost: Někteří účastníci předpokládali, že pokud je jejich partner příliš zdvořilý a laskavý, je to pravděpodobně bot, to však také nebylo ve všech případech pravdou.


Využití omezení botů: Někteří účastníci se pokoušeli identifikovat boty tím, že je vystavovali situacím, které jsou pro ně obtížné, nebo na které obvykle neodpovídají. Například neetické otázky, vulgrarismy a tak podobně, občas se botovi povedlo z této konverzace vykličkovat, ale úspěnost poznat bota byla v tomto ohledu pro uživatele snažší.A co vy, čtenáři?

Myslíte, že byste byli schopni rozlišit mezi člověkem a botem? Kterou z výše uvedených strategií byste zvolili? A jak byste se cítili, kdybyste zjistili, že jste celou dobu mluvili s botem?

Z výsledků experimentu je zřejmé, že rozlišování mezi člověkem a botem není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Toto odhalení nám přináší mnoho otázek o tom, jak bychom měli AI implementovat do naší budoucnosti. AI21 Labs plánuje studovat zjištění hlouběji a věnovat se vědeckému výzkumu na základě dat z experimentu.

V době, kdy technologie AI stále více proniká do našeho každodenního života, je důležité pochopit, jak rozlišovat mezi člověkem a strojem.


Na závěr bych chtěl říci, že tento experiment je fascinující pohledem na to, jak daleko technologie AI došla a jaká cesta je ještě před námi.

Je zarážející, že v některých případech lidé nedokáží rozlišit mezi člověkem a botem.


Právě jste se, ale také stali “oběti” našeho menšího experimentu, věřili byste tomu, že aktuální článek, který jste přečetli byl vygenerován pomocí AI?

Napište nám jestli jste při čtení článku měli tušení nebo jste na to celou dobu ani nepomysleli.


(fakta o experimentu jsou však pravá a ověřená, přikládáme zdroj ;) )


Zdroj článku:257 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page