top of page
gradient background.jpg

Boj s rakovinou prsu: Jak umělá inteligence mění hru

Rakovina je nemoc, která nás všechny ovlivňuje, ať už přímo nebo nepřímo. V tomto směru přináší umělá inteligence (AI) obrovský potenciál. Dnes se podíváme nato jak se využívá AI v boji proti rakovině, zejména rakovině prsu, s hloubkovým pohledem na švédskou studii a britský výzkum.

Screening rakoviny prsu na vyšetření

Umělá inteligence a detekce rakoviny prsu: Švédský výzkum

Nedávná švédská studie, publikovaná v časopise Lancet Oncology, představuje průlomový výzkum. Ve studii bylo zkoumáno více než 80 000 žen ze Švédska s průměrným věkem 54 let. Švédský výzkum se zaměřil na snímky rakoviny v ranné fázi, kterou je občas obtížné detekovat.


Snímky byly rozděleny do dvou skupin: jedna vyhodnocená dvěma radiology a druhá pomocí AI. Výsledky byly překvapivé, AI totiž odhalila 244 případů rakoviny oproti 203 případům u standardního screeningu. Falešně pozitivní míra byla shodná u obou skupin, což činí 1,5%. Tato studie představuje důležitý krok k tomu, jak může být AI v budoucnosti využita v diagnostice rakoviny prsu.


Britský výzkum: Screening rakoviny prsu a AI

Průběh vzniku rakoviny prsu
Průběh vzniku rakoviny prsu

Ve Velkém Británii se také zkoumá potenciál AI v screeningových programech rakoviny prsu. Podle NHS může v Británii takový screening pomoci zachránit každý rok asi 1 300 životů. Mezi lety 2021 a 2022 vzrostl počet odhalených případů rakoviny prsu u žen všech věkových skupin ve Skotsku na 1 830. Navíc je každý rok vyšetřeno 5 000 mammogramů, z nichž 250 až 300 pacientů bude předvoláno k dalšímu vyšetření.


Projekt GEMINI ve Skotsku je zaměřený na pochopení dopadu zavedení AI do screeningového programu rakoviny prsu. S 15% nedostatkem specialistů na rakovinu v celé Británii může AI pomoci vyplnit tuto mezeru a zlepšit diagnostiku i léčbu.


Zkoumání screeningu rakoviny prsu umělou inteligencí
Zkoumání screeningu rakoviny prsu umělou inteligencí

Výhody a nevýhody

AI přináší mnoho výhod, jako je schopnost zpracovat až 1,72 milionu snímků ročně, což urychluje diagnostiku a tím urychlila práci radiologů. Studie také ukazují, že AI může být stejně nebo dokonce přesnější než lidští odborníci. Musíme se vypořádat s otázkami ochrany dat a potenciálním vlivem na pracovní místa radiologů, kterých je v UK nedostatek, chybí zhruba 29% potřebné kapacity. Integrace AI do stávajících zdravotnických systémů a standardů je ale také komplexní úkol.


Švédský výzkum a britská studie ukazují, jak může umělá inteligence zásadně přispět k diagnostice a léčbě rakoviny. Je to vzrušující doba pro lékaře, vědce a pacienty, kteří hledají inovativní způsoby, jak zlepšit a hlavně urychlit diagnostiku a léčbu. Jaké další onemocnění si myslíte, že by mohla umělá inteligence pomoci diagnostikovat a léčit v budoucnosti?

11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page